Ne spreglejte:
Če se kot podjetje udeležite VSEH PETIH DNI (lahko različne osebe), skupaj zberete 23 kreditnih točk, kar pomeni 20% paketni popust in končno ceno 823,20 EUR + DDV za vseh pet dni.
Vabljeni na Teden vitkega inoviranja.
Dan Toma: “Trditev, da so velike organizacije slabe v inoviranju, je arogantna.”
Dan Toma je nagrajeni avtor knjige "The Corporate Startup". Dan ima konkretne osebne izkušnje, vpogled v številne druge dobre prakse in je poln življenjskih lekcij o inovacijah in startupih. Z njim smo se pogovarjali o spreminjanju velikih organizacij - kako, zakaj in na kakšen način.
To, da trdimo, da so velike organizacije slabe v inoviranju, je precej arogantno. Vse korporacije so dobre v inoviranju, vendar samo v postopnem inoviranju, ki pa v današnjem svetu žal ni več dovolj. Izzivi, s katerimi se korporacije soočajo in hitrost, s katero se spremembe pojavljajo, je izjemna. Predvidevanje, da lahko z linearnimi rešitvami uspemo v okolju, ki se izjemno hitro spreminja, je nerealno. Razlogov, da je za podjetja vlaganje virov v inovacije težko, je več:
Najprej moramo razumeti, kaj bi korporacije pravzaprav rade postale in potem lahko to vizijo oblikujemo na način, da so vključeni vsi, od zaposlenih do drugih deležnikov. Menim, da jasen načrt za transformacijo vključuje naslednje:
Odgovor na to vprašanje je zelo jasen. Ekipa potrebuje radovednost, s katero je pripravljena raziskati številne možnosti in pa skromnost - način razmišljanja, ki je usmerjen v stranko in s katerim si ekipa lahko prizna, da še ne vedo, česa vse ne vedo.
Na vprašanje težko odgovorim z %. Pomembno pa je izpostaviti, da se morajo podjetja odmakniti od ideje, da potrebujejo en oddelek, ki bo skrbel za inovativnost. To povzroči napačen način razmišljanja med zaposlenimi, ki se delijo na “oni” in “mi” in se distancirajo od tega, da je inoviranje tudi njihova odgovornost. Ločen inoviranju posvečen oddelek lahko predvsem podpira obstoječe iniciative. Večina podjetij, ki se je glede inovacij zanašala predvsem na oddelke, specializirane za inovacije, je po nekaj letih doživela precejšnje razočaranje.
Za startup tovrstno sodelovanje pomeni dostop do širše baze potencialnih strank, večji ugled in zelo očitno - vir financiranja. Za korporacije tovrstno sodelovanje pomeni predvsem napredek pri vpeljevanju inovacij, zmanjšanje tveganja pri razvoju, krajši čas lansiranja na trg in izboljšan portfolio za distribucijo. Startupe se lahko uporabi tudi za razumevanje trga - kje so trendi in kakšne so preference potrošnikov, predstavljajo pa tudi dobro priložnost za investiranje (npr. Telekom venture, Bosch ventures ipd.). Startupi lahko postanejo odlični partnerji pri gradnji novih tehnologij in pri raziskovanju novih trgov (primere najdete tukaj), ob tem pa je pomembno zavedanje korporacij, da je tovrstno sodelovanje lahko zelo nepredvidljivo.
Avtor: Lojze Bertoncelj, partner v CorpoHub-u
Prirejeno po objavi na spletni strani KorpoStart.
Copyright © 2019 CorpoHub